16 200 24h TEL

Teekond lähedase lahkumisest ärasaatmiseni

Me soovime aidata Teil meenutada Teile armsa inimese elu helgemaid hetki, pühitseda tema rõõme ja õnnestumisi. Me soovime, et mälestus oleks tänutunne jagatud elu eest. Olgu lahkumine etteteada või äkiline, see hetk kui see aeg on käes, on alati ootamatu. Seetõttu tooksime välja sammud, mida astuda, et korraldada ärasaatmine.

 

 

 • Surma fikseerib ametlikult kas perearst või kiirabi andes esmase teatise.
 • Valige matusebüroo, kes aitab teil korraldada kõik matustega seonduva millest järgnevates punktides on juttu.
 • Transpordi külmkambrisse organiseerib kas haigla või kui lahkumine toimus kodus, siis juba valitud matusebüroo tuleb lahkunule ise järele. Transpordi korraldamisel jagame infot edasiste sammude osas ning lepime kokku koos kuidas edasi.
 • Kui lahkunu on transporditud külmkambrisse, siis seal säilitatakse lahkunut kuni matuse toimumise päevani.
 • Teatise alusel, mille saite perearstilt või kiirabist, tuleb Perekonnaseisuametist või kohalikust omavalitsusest tuua ametlik surmatõend, mis tuleb anda matusekorraldaja kätte, et korraldada matuseid.
 • Koostöös matusebürooga toimub Teile sobiliku ärasaatmise kokkuleppimine ning sobiva matuseaja kinnitamine. Kui ärasaatmine toimub kabelis, siis matusebüroo aitab kokkulepete sõlmimisega, et leida sobiv aeg ja koht. Kalmistuga suhtlemine toimub tavaliselt omaste eestvedamisel.
 • Kui on kokku lepitud matmise viis ning koht siis on aeg koos matusekorradajaga läbi käia kõik detailid, et ärasaatmisest saaks üritus mis väärikalt lahkunut mälestaks. Kokku tuleb leppida matmise viis, muusika ja muud rituaali teenused, valida puusärk hauamatuse, urn krematsiooni ja puuliik puumatuse korral. Samuti lepitakse kokku floristika ning trükiste kasutamine matuse tseremoona ajal.
 • Suur osa matusekultuurist on peied. Neid võib korraldada kas kodus, restoranis või kasvõi metsas, nii palju kui on erinevaid perekondasid, on ka erinevaid peiesid. Leiame koos teie väärtustele sobiliku lahenduse.
 • Lahkunu mälestamiseks lisatakse soovi korral ajalehte matusekuulutuste sekstiooni kuulutus järelhüüdega ning matusekuupäeva ning toimumise kellaaja ja kohaga.
 • Lähedaste teavitamine toimub siis, kui on teada ärasaatmise aeg ja koht, ning on neile jagada konkreetselt infot kus saab lahkunuga hüvasti jätta. Liiga vara lähedaste teavitamine tekitab olukorra, kus detailide täpsustumisel peab uuesti üle helistama ja see tekitab juba keskmise suurusega matuseliste arvu juures raske aja kohta liiga palju administratiivset tööd. Energia on selle ajal väärtuslik ja säilitage seda.
 • Enne matuse toimumist valmistatakse lahkunu matuseks ette. Kui toimub lahtise kirstuga matus siis see hõlmab endas lahkunu korrastamist, meikimist ja riietamist. Selleks tarbeks oleks vajalik, kui saaksite matusebüroosse toimetada lahkunule selgapanemiseks riided, mis võivad olla tema enda lemmikud või siis selleks puhuks ostetud.
 • Olenevalt valitud matuseviisist toimub lahkunu ärasaatmine kas surnuaia või krematooriumi kabelis, kirikus või kuskil kolmandas kohas. Pärast ärasaatmistseremooniat liigub lahkunu kas hauastamisele või tuhastamisele. Tuhastamise korral väljastatakse lahkunu tuhk mõned päevad hiljem kas urnis või puuistikuna. Hauastamise korral liigutakse surnuaeda ning asetatakse lahkunu hauda.
 • Igaüks meist käib mööda oma isiklikku teekonda, mida jagame koos oma perekonna ja sõpradega, inimestega kellest hoolime ja keda armastame. Peiedele liigutakse kogu matuseseltskonnaga ning see on koht kus vabamas õhkkonnas lahkunut mälestada ning väärtsutada.

 

Picture1

Loodame, et antud teekonna kirjeldusest oli teile kasu. Küsimuste korral oleme teile toeks, et leida neile koos vastused.

 

 


Inimkeskne lähenemine on Memorise DNA

 Väga kõrge tunnustus Eesti Disainiauhinnad 2016 kulla näol kui “Mõttemaailma muutev uuenduslik teenus” innustab …

Loe lähemalt

Traditsiooniline matus versus elu tähistamise tseremoonia

Tegemist on huvitava dilemmaga – Matus v. Tähistamine, elu tähistamine.Vaatamata tavamõistes erinevatele tähendustele …

Loe lähemalt

Kas lapsi on sobilik matustele kaasa võtta?

Kui tuleb matta lähedane inimene, siis on vaja otsustada, kas lapsed võtta matusele kaasa või mitte. On loomulik, et lapsevanemad …

Loe lähemalt